Findx

Forstå kvalitetsscoren

Kvalitet: finansielle tjenester

Hvad gør en virksomhed stærk?

En god virksomhed har brug for mere end ét godt år. Kvalitetsscoren ser på, hvordan virksomheden bruger sine penge, tjener overskud og holder styr på økonomien.

Disse virksomheder tilbyder blandt andet lån og betalingstjenester. En aktie er en lille ejerandel. Kvalitet undersøger blandt andet renteindtægter efter renteudgifter.

5 dele. Én score fra 0 til 100.
Scoren beskriver virksomheden. Den fortæller ikke, om aktien er billig.

Bruger pengene godt 15%Øger renteindtægterne 15%Øger overskud pr. aktie 15%Udgifter og stabilt overskud 30%Styrer gælden 25%
Kvalitet: finansielle tjenester: forklaret med billeder. De samme tjek forklares nedenfor.
Åbn billedet i fuld størrelse i en ny fane.
01 / Læs resultatet

Hvad fortæller tallet dig?

0Lavere score

En højere score betyder stærkere resultater i disse tjek.

100Højere score

Hver del får fra 0 til 100 point. Procenterne ovenfor viser, hvor meget hver del tæller. En højere samlet score betyder bedre resultater på disse tjek.

02 / Forstå virksomheden

Spørgsmålene bag scoren

Procenterne viser, hvor meget hver del tæller.

Bruger pengene godt

Hvor meget tjener virksomheden på den kapital, den bruger?

15%af scoren
Et enkelt eksempel
Et årligt afkast på 10% betyder$10 tjent for hver $100 brugt

Det beskriver et afkast i virksomheden, ikke det afkast du får på dine aktier.

Se, hvordan pointene beregnes
  • ▸Afkast på kapital – 15%: Vi bruger ROCE, som sammenligner indtjeningen med den kapital, virksomheden bruger.

Øger renteindtægterne

Vokser renteindtægterne efter renteudgifter?

15%af scoren
Et enkelt eksempel
Renteindtægter efter renteudgifter$100 mio. → $110 mio.

Det er 10% vækst i nettorenteindtægterne.

Se, hvordan pointene beregnes
  • ▸Vækst i indtægter – 15%: For finansielle tjenester ser vi på væksten i renteindtægter efter renteudgifter. For kapitalmarkedsvirksomheder ser vi på væksten i omsætning pr. aktie. Dette er et vækstmål og træder i stedet for pengestrømskategorien.

Øger overskud pr. aktie

Vokser overskuddet pr. aktie? Vi tager også højde for mulige ekstra aktier.

15%af scoren
Et enkelt eksempel
Overskud pr. aktie$2 → $2,20=10% vækst

I eksemplet er der mere overskud til hver aktie.

Se, hvordan pointene beregnes
  • ▸Vækst i overskud pr. aktie – 15%: Vi ser på, om overskuddet pr. aktie vokser. Beregningen tager også højde for aktier, der kan komme til og dermed dele overskuddet med de nuværende ejere.

Udgifter og stabilt overskud

Hvor meget af indtægterne går til drift? Hvor stabil er den del, der bliver til overskud?

30%af scoren
Et enkelt eksempel
$60 i driftsomkostninger÷$100 i indtægter=60% brugt på drift

En mindre andel giver mere plads, hvis indtægterne falder.

Se, hvordan pointene beregnes
  • ▸Indtjeningens styrke og stabilitet – 30%: Vi ser på, hvor meget driftsomkostningerne fylder i forhold til omsætningen (50% af denne del). Den anden halvdel ser på, hvor stabil en del af omsætningen der ender som overskud efter alle omkostninger (50% af denne del).

Styrer gælden

Hvor meget af pengene bag virksomheden kommer fra lån?

25%af scoren
Et enkelt eksempel
$40 lånt÷$100 i samlet finansiering=40% gæld

En mindre andel gæld giver mere plads, når resultaterne svækkes.

Se, hvordan pointene beregnes
  • ▸Økonomisk styrke – 25%: Vi sammenligner gælden med den samlede kapital. Det er gældsmålet i denne beregning.

Manglende tal betyder, at scoren bygger på færre oplysninger. De kan ændre, hvor meget de øvrige tjek tæller. Ved for få brugbare oplysninger vises ingen score. Læs noterne ved virksomhedens score. Et brugbart mål for afkast er nødvendigt.

03 / Se nærmere

Sådan beregner vi pointene

Se beregningen, perioderne og oplysningerne bag resultatet.

Sådan tæller de forskellige tjek

Finansielle virksomheder og kapitalmarkeder

Disse beregninger bruges blandt andet til virksomheder, der forvalter penge, formidler betalinger eller handler værdipapirer. Her lægger vi mere vægt på omkostninger og stabil indtjening.

Hvad sker der, hvis vi mangler tal?

Hvad sker der, hvis vi mangler tal?

Et dårligt resultat og et manglende tal er to forskellige ting. Et dårligt resultat trækker sin del af scoren ned. Hvis et tal mangler, kan de andre dele få større betydning. Samtidig viser vi, at vurderingen bygger på færre oplysninger.

Vi måler, hvor stor en del af beregningen vi har oplysninger til. Vi bruger delenes vægte, så et manglende mål, der tæller meget, også får større betydning. Mindst 90% giver normalt Høj tillid, 70% til under 90% giver Middel, og 60% til under 70% giver Begrænset. Hvis nogle tal bygger på en alternativ beregning, kan tilliden være lavere.

Vi viser ikke en samlet kvalitetsscore, hvis vi har oplysninger til mindre end 60% af beregningen. Vi skal også have en brugbar måling af afkast på kapital. Mangler den, viser vi heller ikke scoren. For en bank bruger vi bankens tilsvarende afkastmål.

Et mål, som ikke bruges for den pågældende virksomhedstype, tæller ikke som manglende. Vi vurderer for eksempel ikke en bank ud fra den almindelige beregning af frie pengestrømme.

Det er meget vigtigt, at du forstår dette

Fair Værdi er et estimat, og du vælger selv det grundlag, det bygger på. Investér ikke ud fra vores standardværdier uden at forstå, hvordan vi beregner dem.