Findx

Forstå kvalitetsscoren

Kvalitet: forsyningsselskaber

Hvad gør en virksomhed stærk?

En god virksomhed har brug for mere end ét godt år. Kvalitetsscoren ser på, hvordan virksomheden bruger sine penge, tjener overskud og holder styr på økonomien.

Guiden dækker virksomheder, der leverer blandt andet el og vand. Deres net og anlæg kræver store investeringer.

5 dele. Én score fra 0 til 100.
Scoren beskriver virksomheden. Den fortæller ikke, om aktien er billig.

Bruger pengene godt 13%Penge bag betalinger til ejere 25%Øger indtægterne 12%Stabil indtjening 15%Kan bære gælden 35%
Kvalitet: forsyningsselskaber: forklaret med billeder. De samme tjek forklares nedenfor.
Åbn billedet i fuld størrelse i en ny fane.
01 / Læs resultatet

Hvad fortæller tallet dig?

0Lavere score

En højere score betyder stærkere resultater i disse tjek.

100Højere score

Hver del får fra 0 til 100 point. Procenterne ovenfor viser, hvor meget hver del tæller. En højere samlet score betyder bedre resultater på disse tjek.

02 / Forstå virksomheden

Spørgsmålene bag scoren

Procenterne viser, hvor meget hver del tæller.

Bruger pengene godt

Hvor meget tjener selskabet på de penge, der er investeret i det?

13%af scoren
Et enkelt eksempel
Et årligt afkast på 10% betyder$10 tjent for hver $100 brugt

Det beskriver et afkast i virksomheden, ikke det afkast du får på dine aktier.

Se, hvordan pointene beregnes
  • ▸Afkast på kapital – 13%: Vi bruger et afkastmål kaldet ROC til at vurdere indtjeningen i forhold til kapitalen. Skalaen går fra 3% ved 0 point til 10% ved 100 point.

Penge bag betalinger til ejere

Understøtter penge fra driften betalinger til ejere og det viste overskud? Investeringer betales bagefter.

25%af scoren
Et enkelt eksempel
$200 mio. fra driften÷$100 mio. til ejerne=2× dækning

Pengene dækker betalingen to gange, men investeringer skal også betales.

Se, hvordan pointene beregnes
  • ▸Pengestrømme – 25%: Vi sammenligner kontanter fra driften med udbyttet til aktionærerne (60% af denne del). Vi sammenligner også kontanter fra driften med det viste overskud (40% af denne del). Den første sammenligning viser, om driften skaber nok kontanter til udbyttet, før selskabet betaler for investeringer.

Øger indtægterne

Vokser indtægterne pr. aktie?

12%af scoren
Et enkelt eksempel
Indtægter pr. aktie$10 → $11=10% vækst

Et beløb pr. aktie tager højde for ændringer i antallet af aktier.

Se, hvordan pointene beregnes
  • ▸Forretningsudvikling – 12%: Vi ser på væksten i omsætning pr. aktie.

Stabil indtjening

Hvor stabilt bliver indtægterne til overskud efter driftsudgifter?

15%af scoren
Et enkelt eksempel
Overskud af hver $100 i indtægter$10 · $10 · $10over tre år

Stabile positive overskud giver større tryghed end resultater, der svinger kraftigt.

Se, hvordan pointene beregnes
  • ▸Indtjeningens stabilitet – 15%: Vi ser på, hvor stabil en del af omsætningen der er tilbage efter driftsomkostningerne.

Kan bære gælden

Hvor godt dækker midler fra driften renter og gæld? Hvor meget af finansieringen er lånt?

35%af scoren
Et enkelt eksempel
$40 lånt÷$100 i samlet finansiering=40% gæld

En mindre andel gæld giver mere plads, når resultaterne svækkes.

Se, hvordan pointene beregnes
  • ▸Økonomisk styrke – 35%: Vi bruger et mål for penge fra driften kaldet FFO. Vi sammenligner det med renteudgifterne (40% af denne del) og med gælden (30% af denne del). Gæld i forhold til samlet kapital tæller også med (30% af denne del). Det giver både et billede af betalingsevnen og gældens størrelse. Forsyningsselskabers FFO er et andet mål end ejendomsselskabers FFO, som forklares nedenfor.

Manglende tal betyder, at scoren bygger på færre oplysninger. De kan ændre, hvor meget de øvrige tjek tæller. Ved for få brugbare oplysninger vises ingen score. Læs noterne ved virksomhedens score. Et brugbart mål for afkast er nødvendigt.

03 / Se nærmere

Sådan beregner vi pointene

Se beregningen, perioderne og oplysningerne bag resultatet.

Sådan tæller de forskellige tjek

Forsyningsselskaber

Forsyningsselskaber investerer ofte store beløb i for eksempel elnet, rør og anlæg. Derfor ser vi især på evnen til at håndtere gæld og betalinger. Store investeringer kan give lave frie pengestrømme, selv om driften går godt.

Hvad sker der, hvis vi mangler tal?

Hvad sker der, hvis vi mangler tal?

Et dårligt resultat og et manglende tal er to forskellige ting. Et dårligt resultat trækker sin del af scoren ned. Hvis et tal mangler, kan de andre dele få større betydning. Samtidig viser vi, at vurderingen bygger på færre oplysninger.

Vi måler, hvor stor en del af beregningen vi har oplysninger til. Vi bruger delenes vægte, så et manglende mål, der tæller meget, også får større betydning. Mindst 90% giver normalt Høj tillid, 70% til under 90% giver Middel, og 60% til under 70% giver Begrænset. Hvis nogle tal bygger på en alternativ beregning, kan tilliden være lavere.

Vi viser ikke en samlet kvalitetsscore, hvis vi har oplysninger til mindre end 60% af beregningen. Vi skal også have en brugbar måling af afkast på kapital. Mangler den, viser vi heller ikke scoren. For en bank bruger vi bankens tilsvarende afkastmål.

Et mål, som ikke bruges for den pågældende virksomhedstype, tæller ikke som manglende. Vi vurderer for eksempel ikke en bank ud fra den almindelige beregning af frie pengestrømme.

Det er meget vigtigt, at du forstår dette

Fair Værdi er et estimat, og du vælger selv det grundlag, det bygger på. Investér ikke ud fra vores standardværdier uden at forstå, hvordan vi beregner dem.